ŞAİR FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Edebiyatın Kalbi, Sohbetin Masasına Hoşgeldiniz !

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Zimen Defteri

2 posters
YazarMesaj
ilhanacar

ilhanacar

Zimen Defteri Empty
MesajKonu: Zimen Defteri   Zimen Defteri EmptyÇarş. Mart 18, 2009 8:18 am

*Zimen Defteri **Büyük dedelerimizin hatırlayabileceği bir gelenek vardı Ramazan ayında.. Hali vakti yerinde olanlar kılık-kıyafet değiştirerek hiç tanımadıkları mıntıkalara gidip,bakkalın manavın tenha zamanlarını seçerek sorarlarmış: -- "Zimem defteriniz varmı" ? diye, **Zimen defteri, o esnaftan borcunu yani veresiye mal alan mahalle sakinlerine ait hesap defteri: Borçlu ile borcunun miktarı yazılı olan defter-... Esnaf bu defteri çıkarınca, gelen şöyle dermiş **-- "lütfen baştan, sondan ve ortadan şu kadar sayfanın yekununu yapınız". Esnaf bu kadar sayfanın yekununu yapar, söyler, gelen de kesesini çıkarır, onu öder: -- "Silin borçlarını, Allah kabul etsin" der, çeker gidermiş. Borcu ödenen, borcunu ödeyenin kim olduğunu, borcu sildiren, kimi borçtan kurtardığını bilmezmiş.. **İşte, hiçbir maddi çıkar düşüncesi gözetmeksizin sırf Allah'ın rizasını kazanmak ve din kardeşinin sıkıntısını gidermek amacıyla karşılıksız, riyasız, gösterişsiz, verdiğini unutarak, bu şuurla verebilmenin de bir mazhariyet, Allah'ın C.C. bir lütfu olduğunu bilirler ve buna şükrederlermiş....
birde bugun yapılan yardım adı altındakı olaya bakın allah sonumuzu hayır etsın
volkan-uluc
Admin
volkan-uluc

Zimen Defteri Empty
MesajKonu: Geri: Zimen Defteri   Zimen Defteri EmptyÇarş. Mart 18, 2009 8:36 am

Dediğinde haklısın İlhan, Şimdi ise bakın yardım yapacağım, yapıyorum, yaptım şeklinde olmakta. halkta açlık sınırında olduğundan onur ve gururunu hiçe sayarak bu tip yardımlar için sıraya girmekte. Bizi bu hale düşürenler utansın.
http://sairforum.yetkinforum.com

Zimen Defteri
1 sayfadaki 1 sayfası