ŞAİR FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Edebiyatın Kalbi, Sohbetin Masasına Hoşgeldiniz !

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Yasemin MORİ - Hayvanlar

YazarMesaj
volkan-uluc
Admin
volkan-uluc

Yasemin MORİ - Hayvanlar Empty
MesajKonu: Yasemin MORİ - Hayvanlar   Yasemin MORİ - Hayvanlar EmptyPtsi Mart 16, 2009 6:32 pm

Bu albüm Yasemin Mori'nin "Hayvanlar" isimli ilk solo albümü. 1982 Ankara doğumlu, yetenekli müzisyen Bilkent Grafik Tasarım bölümü mezunu. Bu eğitimin müziğe yönelmesiyle boşa gittiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz çünkü albüm kartonetinin tasarımı da tüm şarkıların söz ve müzikleri gibi Yasemin Mori'ye ait. 9 şarkının yer aldığı bu az ve öz albümün prodüktörlüğünü Emre Irmak ve Yasemin Mori, yapımcılığını ise yine Emre Irmak ve Ozan Çolakoğlu üstlenmiş. Çıkış şarkısı "Aslında Bir Konu Var"a Fatih Kızılgök tarafından çekilen özgün klibiyle dikkat çeken Yasemin Mori'nin albümünde bu şarkının çok daha fazlası var. Aslında müzik piyasasının kötüye gitmesi bir anlamda iyi oldu, çünkü artık her formül denendi ve geçerliliğini kaybetti. Artık sadece samimi işler hedefe ulaşıyor, bu albümde de her şarkıda bunu hissediyorsunuz. Her şeyden önce Yasemin Mori'nin sesi çok güzel. Ses tonu bana zaman zaman Zeynep Casalini (özellikle "Konuşmak" şarkısında) ve Deniz Arcak'ı (özellikle "Kuzgun" şarkısında) andırdı ancak bunu son zamanlarda Türk halkının yakalandığı ona buna benzetip kötüleme hastalığı belirtisi olarak görmeyin lütfen, henüz dinleyememiş olanların nasıl bir sesle karşılaşacaklarını bilmeleri için bana çağrıştırdığı sesleri belirtiyorum sadece. Yasemin Mori için Nil Karaibrahimgil'in daha olgun ve rock yapan hali gibi bir benzetme de yaparsam çok mu haddimi aşmış olurum bilmiyorum ancak "Aptal" şarkısında da böyle bir tat aldım. Yasemin Mori kimseye benzemiyor aslında. Son derece özgün bir isim olarak gerek sesiyle, gerek besteleriyle, gerekse de şarkı sözleriyle rock dünyasında yeni bir soluk olacağına inanıyorum. Pop sevenlerin de keyifle dinleyebileceği bir isim olduğunu düşünüyorum ayrıca. "N'olur N'olur N'olur", "Arjantin", "Kuzgun" ve "Bırak Bu Rock'n Roll'u" ilk dinleyişte dikkati çeken şarkılar olurken benim favorilerim ise "Arjantin", "Bırak Bu Rock'n Roll'u" ve "Yeniler" oldu. Aslında hepsi favorim hemen hemen bunlar sadece birazcık önde olanlar. "Bırak Bu Rock'n Roll'u" şarkısının altyapısına özellikle dikkat diyorum. Kısacası "Hayvanlar" tertemiz sound'u, kusursuz altyapıları, vurucu sözleri, güzel melodileri, Yasemin Mori'nin güzel yorumu ile "olmuş" bir çalışma.

Şarkı Listesi:

Aslında Bir Konu Var
Söz: Yasemin Mori Müzik: Yasemin Mori, Emre Irmak Düzenleme: Emre Irmak

Kuzgun
Söz - Müzik: Yasemin Mori Düzenleme: Ozan Çolakoğlu

Yeniler
Söz - Müzik: Yasemin Mori Düzenleme: Emre Irmak / Ozan Çolakoğlu

Arjantin

Nolur Nolur Nolur

Aptal