ŞAİR FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Edebiyatın Kalbi, Sohbetin Masasına Hoşgeldiniz !
 
AnasayfaAnasayfa  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

 

 "TSK'nin üzerinden elinizi çekin"

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
volkan-uluc
Admin
volkan-uluc


Mesaj Sayısı : 270
Kayıt tarihi : 16/03/09

"TSK'nin üzerinden elinizi çekin" Empty
MesajKonu: "TSK'nin üzerinden elinizi çekin"   "TSK'nin üzerinden elinizi çekin" EmptyCuma Haz. 26, 2009 11:33 am

"TSK'nin üzerinden elinizi çekin"
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, 'İrticayla Mücadele Eylem Planı' olduğu iddia edilen belgeyle ilgili olarak basın toplantısı düzenledi. Söz konusu belgenin "bir kağıt parçası" olduğunu belirten Başbuğ, bazı grupların TSK'yi yıpratmak amacıyla sistemli olarak hareket ettiğini belirtti. "TSK'nin üzerinden elinizi çekin" diyerek sert çıkan Başbuğ, "Kağıt parçasını hazırlayı bulun" dedi.


Cumhuriyet Haber Portalı / ANKA

İstanbul - Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Taraf gazetesi tarafından yayınlanan ve TSK tarafından hazırlandığı iddia edilen belgeyi "kağıt parçası" olarak tanımladı. Orgeneral Başbuğ, "Hukuk açısından yaşadığımız olayda bugün gelinen noktada, olduğu iddia edilen bir kağıt parçası olduğu Genelkurmay Askeri Savcılığını yani bir belge olmadığını ortaya koymuştur" dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Genelkurmay Başkanlığı'nda yaptığı basın toplantısında sert açıklamalarda bulundu. Konuşmasına dünyadaki, bölgedeki gelişmeleri anımsatarak balatan Orgeneral Başbuğ, şöyle dedi:

"Türkiye'de etrafımızda ve dünyada cereyan etmekte olan gerçek olaylara bakarsak ciddi birçok sorunun bulunduğunu ve yaşandığını görürüz. Dünya ülkelerinin hemen hemen hepsi küresel ekonomik kriz ve bu krizin doğurduğu ekonomik ve sosyal sorunlarla boğulan Türkiye, terör ve bölücü terörle uğraşmaya devam etmektedir. Çevremizde, İran, Afganistan ve Pakistan'da ciddi olaylar yaşanmaktadır. Kıbrıs görüşmeleri de bir taraftan sürmektedir."


"Kağıt parçası"

"Türkiye neredeyse iki haftadır Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın elinde bulunan topladığı ve talep ettiği bütün bilgiler çerçevesinde yürüttüğü hazırlık soruşturması neticesinde ulaşmış olduğu kararla ortaya çıkan bir kağıt parçası etrafında gereğinden fazla enerjisini tüketmiş, harcamıştır. Ayrıca yargı sürecini sabırla ve sükunetle bekleme basireti de gösterememiştir. Her şeyden önce bunlardan dolayı biz TSK olarak üzgünüz. Şu anda elimizde olan hukuki anlamda bir kağıt parçasıdır. Yargıtay içtihadına göre belge hukuki hüküm ifade eden bir hakkın doğmasına ve bir olayın kanıtlanmasına yarayan bir yazıdır. 12 Haziran günü belge olduğu iddia edilenin bir gazetede yer alması yazılanların ciddi olması ve TSK'nın hedef alındığının görülmesi üzerine hiç zaman kaybedilmeden belge olduğu iddia edilenin gerçekten belge olup olmadığının hukuk ve yargı yoluyla ortaya çıkarılması için Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından soruşturmaya başlanmıştır. Bu durumda bizim tarafımızdan yapılması gereken tek ve doğru hareket tarzı budur. Soruşturma aynen adli yargı teşkilatı içerisindeki Cumhuriyet Başsavcılığı gibi anayasal teminatlar altında bağımsız bir şekilde yargısal faaliyetlerde bulunan Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından yürütülmüştür. Karar da yine bu makama aittir."


TSK yıpratılıyor

"Askeri Savcılık kanunlar çerçevesinde incelenmesi gereken tüm hususları mevcut bilimsel ve teknik imkanlarını kullanarak bu karara ulaşmıştır. Askeri savcılığın verdiği kararı beğenebilirsiniz, beğenmeyebilirsiniz. Ancak bu karara karşı saygısız ve küçümseyici tavırlar içine giremezsiniz. Bu tür davranışlar askeri yargıyı küçültmez, bu tür davrananları küçültür. Son dönemde örgütlü olarak gerçekleştirildiği değerlendirilen kurgulanmış bazı olaylar TSK'yı yıpratma ve karalama kampanyasına dönüştürülmektedir. Hukuk açısından yaşadığımız olayda bugün gelinen nokta olduğu iddia edilen bir kağıt parçası olduğu Genelkurmay Askeri Savcılığını yani bir belge olmadığını ortaya koymuştur. Bu konuda Genelkurmay Başkanlığı ve kas elindeki mevcut bütün bilgi ve belgeler ışığında ve hukuk kuralları çerçevesinde yerine getirmiştir."

Başbuğ, TSK tarafından hazırlandığı iddia edilen "İrticayla Mücadele ile Eylem Planı" başlıklı belgenin, Türk Silahlı Kuvvetlerini "yıpratma ve karalama" amacı ile düzenlediğini söyledi. "Kağıt parçası" olarak tanımladı belgenin, kimler tarafından, ne amaçla hazırlandığının orta çıkarılması görevinin ise devletin istihbarat organları ile ilgili yargı organlarına düştüğünü ifade ederek, bunun yerine getirilmesini istediğini belirten Orgeneral Başbuğ şöyle devam etti:

"Çünkü bu konunun önemli olduğunu düşünüyorum, çünkü bu ve buna benzer olayları devlet, millet ve ordu içinde fitne ve fesat çıkartma eylemleri olarak görüyoruz. Daha öncede ifade ettiğim gibi Türk Silahlı Kuvvetleri demokrasi ve ****** ilklerine bağlıdır ve saygılıdır. Herhalde bugüne kadar göstermiş olduğumuz tavır ve davranışlar da sözlerimizin doğruluğunu teyit etmektedir. Bu ilkelere aykırı düşünce içinde olan davranışlarda bulunan ve bulunabilecek personelini Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde barındırmaz. Bunu kim söylüyor? Bunu Anayasamızın 117. maddesine göre Türk Silahlı Kuvvetlerinin Komutanı olan Genelkurmay Başkanı olarak ben söylüyorum. Artık Türk Silahlı Kuvvetlerinin komutanı olan Genelkurmay Başkanının bu ifadesi en büyük teminattır daha bunun dışında başka şeyler aranmasının anlamını anlayamıyorum."


"TSK üzerinden kendiniz siyasi olarak tanımlamaktan vazgeçin"

"Bakın bütün bu söylemlere rağmen Türk Silahlı Kuvvetleriyle artık hiçbir haklı neden, haklı bir gerekçeye dayanmadan çeşitli nedenlerle ve çeşitli şekillerde darbe ve muhtıra söylemlerinde bulunanların iyi niyette olmadıklarını ve halkımızın da artık bu söylemlerden usanmış olduğunu düşünüyorum. Onun için Türk Silahlı Kuvvetleri'nin komutanı olarak açıkça söylüyorum ki, artık Silahlı Kuvvetleri üzerinden elinizi çekiniz. Türk Silahlı Kuvvetleri üzerinden kendinizi siyasi olarak tanımlama düşüncesinden ve gayretinden vazgeçiniz.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne karşı medya üzerinden asimetrik bir psikolojik harekat yürütmeye son veriniz. Türk Silahlı Kuvvetleri tarihsel misyonu, kurumsal kültürü, devlet adamlığı ve tecrübesinin gereği olarak kendisine karşı asimetrik olarak medya üzerinden yürütülen psikolojik harekata, her zaman ve özellikle kamuoyu önünde cevap vermekten kaçınmaktadır."

Türk Silahlı Kuvvetleri olarak kendilerine askeri okullarda "akıllı insan her şeyin farkına varır. Akılsız insan ise her konuda fikrini söyler"in öğretildiğini ifade eden Başbuğ, "Bu nedenlerle bizlerin olayları takip etmediği, Anayasa çerçevesinde gereken yer ve zamanda rahatsızlıklarınızı diye getiremeyeceğimiz şeklindeki değerlendirme doğru değildir. Türk Silahlı Kuvvetleri hiçbir gerçeğe dayanmayan hukuk dışı davranışlarla yıpratılması faaliyetlerinin devam ettirilmesi faaliyetlerine katlanamaz. TSK bütünlüğüne zarar veren her türlü dış tehdide maruz bırakılmasına seyirci kalamaz" dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bütünlüğünün korunması ve haksız yere yıpratılmasını aynı zamanda ülkenin bir vefa borcu olarak gördüğünü dile getiren Başbuğ şunları dedi:
"Bu iyi anlaşılsın istiyorum. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bütünlüğünün korunması ve haksız yere yıpratılması sadece Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sorunu değildir. Türk Silahlı Kuvvetleri üzerinde oynanan ve oynanacak oyunlar bizim görev ve sorumluluklarımızı yerine getirme kararlılığımızı engelleyemez. Böyle bir beklenti içinde olunmasın, daha önce ifade ettiğimiz gibi Türk Silahlı Kuvvetleri'nin güvenlik boyutunda ilgilenmek zorunda olduğu ülke konularına ilişkin görüş düşünce tekliflerimizin yasal çerçevede ilgili makamlarına iletmeye devam ediyoruz. Tahriklere kapılarak kamuoyu önünde tartışmalara girmeyi uygun bulmuyoruz. Bu çerçevede son yaşanan olayları da önümüzdeki hafta yapılacak MGK'ya getireceğiz. Benim başlangıç olarak sizlere söylemek istediğim hususlar bunlardır."


Başbuğ'a sorulan sorular ve cevapları


"Sayın Başbakan’ın bir açıklaması oldu. Bu konuda daha yapılması gerekenler odluğunu sizin bu konuyu çok iyi bildiğinizi ve bir çalışmanın yürütüldüğüne de inandığını söyledi. Bu çalışma nedir?

Başbuğ: Şimdi bu konuyu biraz önemli olduğu için biraz daha geniş makro seviyeden bakarak cevap vermek istiyorum. Birincisi burada tekrar altını çizme ihtiyacı duyduğum husus, TSK’de demokrasi ve hukuk devleti ilkelerine aykırı düşüncede olanlar barınamaz. Bunu TSK’nin komutanı olarak ben açıkça ifade ediyorum. Böyle durumlar olursa TSK, Genelkurmay Başkanlığı, gerekeni anında yerine getirir, bu konuda başka yerlerden işaret almamıza gerek yoktur. Şimdi bugüne kadar yaşanan süreçte neler oldu, neler yapıldı, bundan sonra neler olabilir sorusu soruluyor. Bu konuyu doğru anlayabilmeniz için ilk önce askeri mahkemelerinin yetki ve sorumluluklarını anlamanız lazım. Maalesef rahmetli Uğur Mumcu’nun dediği gibi, bu konuda da hukukçularda dahil, dışında olanların farklı yorumlar yapması doğal fakat hukuk tahsili görenler bile yanlış yorumlarda bulunuyor. Mumcu’nun dediği gibi, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyoruz.

Askeri mahkemelerin yetki ve sorumlulukları çok açık. Merak ediyorsanız Askeri Yargı Usul Kanunu'nun 9. maddesini okuyun. Orada derki, “Askeri kişilerin askeri suçları varsa ortada bunlar askeri mahallerde askerlik hizmetleriyle ilgiliyse buna bakacak olan yargı makamı askeri yargıdır” çok açık. Söz konusu iddiada nedir karşımıza gelen? İddia edilen suçun Genelkurmay Karargahı’nda iddia ediyor. Kim işledi? Askeri kişiler. Bu kadar açıkken hala yok efendim askeri mahkeme mi bakar sivil mahkeme mi bakar yaklaşımı abesle iştigaldir."sonuca ulaşılması mümkün değildir."

_________________
Hep Böyle Kal !
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://sairforum.yetkinforum.com
 
"TSK'nin üzerinden elinizi çekin"
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» "Tsk'nın Üzerinden Elinizi Çekin " Devamı ...
» MANGA "Şehr-i Hüzün"
» ...,."" ve diğerleri

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
ŞAİR FORUM :: Haberler :: Önemli Haberler-
Buraya geçin: